ויטמין D מקטין את הסיכון למוות מאי ספיקת לב.

נטילת תוספים של ויטמין D עשויה לסייע בהפחתת הסיכון למוות מאי ספיקת לב וסיבוכיה, על פי מחקר חדש בגיליון אפריל 2012 של כתב העת European Journal of Heart Failure.

המחקר שנערך על ידי ישראל גוטסמן ועמיתיו בבית החולים האוניברסיטאי הדסה בירושלים מצא שגברים ונשים שסבלו מאי ספיקת לב אך לקחו תוספים של ויטמין D היו בסיכון מופחת ב-32 אחוז למוות מהמחלה בהשוואה לאלה שלא לקחו את התוסף.

במחקר נבדקו רמות של  hydroxyvitamin D [25 (OH) של 3,009 מקרים של אי ספיקת לב ו-46,825 כקבוצת ביקורת.

בקרב חולי הלב היה החציון של רמת  25OH D ב 36.9 nmol/L, לעומת 40.7 nmol/L   בקבוצת הביקורת.  חוסר בויטמין D  נמצא ב-28 אחוזים מחולי אי ספיקת לב וב-22 אחוזים בקבוצת הביקורת שלא סבלו מהמחלה.  רק 8.8 אחוז מהמטופלים באי ספיקת לב היו ברמות אופטימליות של  25 D (OH). כל הנבדקים במחקר היו במעקב במשך 518 ימים.

מחסור בויטמין D היה במתאם של 52 אחוזים לגידול בסיכון למוות אצל חולים עם אי ספיקת לב ו 91 אחוז בסיכון מוגבר לתמותה בקבוצת הביקורת שלא סבלו מאי ספיקת לב, בהשוואה לאלו שלא סבלו ממחסור בוויטמין D.

נטילת תוסף ויטמין D נמצאה קשורה להפחתה ב-32 אחוז לתמותה בחולי אי ספיקת לב בהשוואה לאלה שלא לקחו את התוסף.

גורמים הקשורים בחוסר ויטמין D אצל החולים באי ספיקת לב כללו חשיפה מופחתת לקרינת השמש, אינדקס מסת הגוף, סכרת, מין נקבה, ורמות נמוכות של סידן והמוגלובין.

החוקרים הגיעו למסקנה "מחסור בויטמין D שכיח ביותר בחולים אי ספיקת לב ו"מנבא" משמעותי של הישרדות מופחתת. נטילת תוספי ויטמין D נמצאה קשורה לתוצאה משופרת."

לתקציר המחקר