תוסף ויטמין D מפחית קשיות העורקים

תוסף ויטמין D מפחית את קשיות העורקים.
כך דווח בתוצאותיו של מחקר שנעשה בבני נוער שחורים שקיבלו 2000 יחב"ל ליום לעומת קבוצת הביקורת שבה קיבלו הנבדקים רק 400 יחב"ל ליום. בקבוצה שלקחה 2000 יחב"ל ליום נראה לאחר 16 שבועות שיפור משמעותי במהירות גל הדופק ,5.33m/s לעומת 5.41m/s בנקודת ההתחלה של המחקר (P=0.031).
בקבוצת הנערים שקיבלה 400 יחב"ל ליום נראתה החמרה של נוקשות העורקים, הדופק ,5.71m/s לעומת 5.38m/s בנקודת ההתחלה (P=0.016). לתקציר המחקר.

הקצובה המומלצת של ויטמיןD  ע"י משרד הבריאות היא 400 יחב"ל ליום. ארצנו משופעת בעלייה של אנשים עם גווני עור שונים בהם גם כהי עור שהייצור הטבעי של ויטמין D אצלם ירוד. עם זאת, גם בני נוער בעלי גוון עור בהיר לוקים בחוסר ויטמין D עקב אורח החיים שלהם. בעבודתם של בני הזוג קורשייא (חסר בוויטמין D בקרב ילדי ישראל: מגפה נסתרת:  Israel Journal of Pediatrics) הוצג חוסר בויטמין D באוכלוסייה שבגילאי 3 חודשים עד 19 שנה. קשיות עורקים בגיל הנעורים נוער יכולה להביא ליתר לחץ דם, מחלות לב וכליה בגיל מבוגר יותר. משרד הבריאות צריך לבדוק המלצותיו בנושא קצובות ויטמין D. כמו כן, על מנת למנוע יתר לחץ דם ומחלות לב באוכלוסיה, יש להכניס בסל הבריאות את בדיקת ויטמין D כבדיקה שגרתית.