חופשה בשמש עשויה להיות אלטרנטיבה להפריה חוץ גופית: כמה יכול ויטמין השמש לעזור לשיפור פוריות

"חופשה בשמש עשויה להיות אלטרנטיבה להפריה חוץ גופית: כמה יכול ויטמין השמש לעזור לשיפור הפוריות" היא כותרת מאמר ב-Daily Mail שפורסם בעקבות סקירת מחקרים בנושא ויטמין D ופוריות שפורסמה בירחון European Journal of Endocrinology (ראה תקציר המאמר הרפואי Vitamin D and fertility-a systematic review )

להלן תרגום חפשי של המאמר ב-Daily Mail:

זוגות שמנסים להביא תינוק לעולם צריכים לקחת חופשה בשמש ולא רק כי זה עשוי להביא אותם למצב רוח יותר רומנטי. מחקר מצא שאור השמש מגביר פוריות אצל גברים ונשים על ידי העלאת  רמות ויטמין D. על פי החוקרים, ויטמין D המכונה ויטמין השמש הוא גם המפתח לאיזון הורמוני המין אצל נשים ומשפר את ספירת הזרע בגברים. על פי הממצאים, ייתכן שזוגות עברו טיפולי פוריות יקרים ומיותרים בזמן ששהייה בשמש יכלה להיות התשובה.

ויטמין D מסייע להגביר את רמות הורמוני המין הנשיים ואסטרוגן ב-13 אחוזים ו -21 אחוזים בהתאמה, מסדיר את  המחזור החודשי ומגביר את סיכויי ההריון.
באבות לעתיד גדלה הפוריות כתוצאה משהיה בשמש כי ויטמין D חיוני להתפתחות בריאה של גרעין הזרע.
על פי מספר מחקרים הנסקרים במאמר, מעלה הויטמין גם את רמות הורמון המין הגברי טסטוסטרון ומשפר את החשק המיני של הגבר.

ההשפעה של ויטמין D על הורמוני המין הנשיים והגבריים עשויה להסביר מדוע שיעורי ההתעברות יורדים בחורף ונמצאים בשיא בקיץ במדינות מערב וצפון אירופה. במחקר של כ-2,300 גברים, מצאו שרמות הטסטוסטרון וויטמין D הגיעו לשיא באוגוסט היו הנמוכות ביותר בחודש מרץ, בסוף החורף. נשים נמצאו מבייצות פחות ולביציות שלהן סיכוי מופחת של השתלה ברחם - בחודשי החורף.

קשר בין השמש לבין פוריות נמצא גם במחקרים בבעלי חיים. נקבות מכרסמים שנשמרו בחשיכה מוחלטת נמצאו פחות פוריות ובעלות יותר סיבוכי הריון.
בזכרי חולדות ללא אור שמש ירדו מספר ההזדווגויות המוצלחות ב-73 אחוזים.

בעיות פוריות משפיעות על אחד מכל שבעה זוגות בבריטניה. בארבעה מתוך עשרה מקרים, הקושי הוא עם הזכר.
מדענים מצאו שהפוריות של גברים ונשים גדלה אחרי שבילו זמן בשמש. המשמעות היא שייתכן שכמה זוגות לא היו צריכים לעבור IVF כדי להרות.
אמנם ניתן להשיג ויטמין D בכמויות קטנות על ידי אכילת דגים שמנים, ביצים וכבד, אך כ-80 אחוזים ממה שצריך הגוף מתקבל באמצעות תהליך כימי המתרחש כאשר קרני UVB של  השמש נקלטים בעור.
האנשים החיים בבריטניה נוטים להיות עם רמות נמוכות כי יש כיסוי העננים רב, גם בקיץ.

המחברת הראשית ד"ר  Elisabeth Lerchbaum הדגישה שבעוד אור השמש כנראה משפר את הפריון, חשוב שזוגות לא יגזימו, כי הסיכון לחלות בסרטן העור עולה כתוצאה מחשיפה יתר.

היא אמרה: "אנשים יכולים גם לבלות יותר זמן בחוץ, בשמש - או שהם יכולים לקחת ויטמין D, שזו דרך בטוחה וזולה להעלות את רמות הויטמין."

אוליבר ג'ילי, מנהל פורום לבריאות מחקר, אשר מקדם ייעוץ לבריאות טובה יותר על ויטמין D, אמר: "הרוב המכריע של האנשים במדינה הזו - סביב 86 אחוז - מקבלים פחות מהרמות האופטימליות. בבריטניה כמעט לא נוצר ויטמין D בחודשי החורף."

"הייתי אומר לזוגות המקווים להיכנס להריון לארגן חופשה בשמש או לצאת לגן בקיץ לעתים קרובות ככל שהם יכולים ... לפני שנכנסים למסלול של טיפול IVF יקר."

ממצאים אלה הם החדשות טובות העדכניות אודות ויטמין D. מחקר עדכני מצא כי הוא עשוי גם למלא תפקיד בהפחתת מקרים של תסמונת מוות בעריסה ובהורדת בעיות נפשיות אצל ילדים.

 

הערת עורך האתר:  אמנם בריטניה היא מדינה מעוננת יותר והזדמנויות ייצור ויטמין D בעור נמוכות בבריטניה ביחס לישראל. אך אורח החיים שהשתנה בישראל בעשורים אחרונים גורם גם בישראל לחוסר בויטמין D ברוב האוכלוסיה.