ויטמין D, מחלות אוטואימוניות, סרטן ומחלות לב

מחקר שפורסם במהדורה מקוונת של הירחון המדעי PLoS ONE, מגלה בפעם הראשונה ששיפור במצב ויטמין D אצל מבוגרים בריאים משפיע באופן משמעותי על גנים המעורבים במספר מסלולים הקשורים לסרטן, מחלות לב וכלי דם (CVD), מחלות זיהומיות ומחלות אוטואימוניות. בזמן שמחקרים קודמים הראו כי חוסר בויטמין D קשור לסיכון מוגבר למחלות הנ"ל, תוצאות אלו מספקות ראיות ישירות לכך שהשיפור במצב ויטמין D משפר את החסינות ובכך מפחית את הסיכון למחלות רבות . (לתקציר המחקר... Influence of vitamin d status and vitamin d3 supplementation on genome wide expression of white blood cells: a randomized double-blind clinical trial.)

ויטמין D הוא ויטמין ייחודי בכך שניתן גם לקבלו דרך הפה ולהפיק אותו בגוף ע"י חשיפה לשמש. הויטמין מומר על ידי הכבד והכליות להורמון שבו הגוף יכול להשתמש. הרמה של ויטמין D, נקבעת על ידי מדידת הרמה של 25-hydroxyvitamin D בדם. מחסור בוויטמין D, מוגדר כמצב של פחות מ 20 ננוגרם למ"ל (נ"ג / מ"ל) של 25-hydroxyvitamin D, יכול לגרום למספר בעיות בריאות, כולל רככת ומחלות שריר ושלד אחרות. לאחרונה, עם זאת, הנתונים מצביעים על כך שהוויטמין D (<20 ng / mL) ואי הספיקה של ויטמין D (בין 21-29 ng / mL) קשורה לסרטן, מחלות אוטואימוניות, מחלות זיהומיות, סוכרת מהסוג 2 ומחלות לב וכלי דם.

המחקר האקראי, כפול סמיות, נעשה עם שמונה גברים ונשים בריאים בגיל ממוצע של 27 שהיו בחוסר ויטמין D. שלושה משתתפים קבלו 400 יחידות בינלאומיות (יחב"ל) של הוויטמין D ליום וחמש קבלו 2,000 יחב"ל ליום לתקופה של חודשיים. דגימות של תאי דם לבנים (תאי מערכת חיסון) נאספו בתחילת התקופה של חודשיים ושוב בסוף. ניתוח ביטוי גנים רחב נערך על דגימות מהנבדקים ויותר מ 22,500 גנים נחקרו כדי לראות אם פעילותם עלתה או ירדה כתוצאה מצריכת ויטמין D.

בסופו של המחקר, הקבוצה שקבלה 2000 יחב"ל ליום הגיעה לרמה של  34 ng / mL, הנחשבת מספקת, ואילו הקבוצה שקבלה 400 יחב"ל הגיעה לרמה של 25 ng / mL.

התוצאות של ניתוח ביטוי הגנים הראו שינויים מובהקים באופן סטטיסטי בפעילות של 291 גנים. ניתוח נוסף הראה כי הפונקציות הביולוגיות הקשורות ל-291 גנים קשורות ל160 מסלולים ביולוגיים הקשורים לסרטן, מחלות אוטואימוניות, מחלות זיהומיות ומחלות לב.

בחינת תגובה של גנים או רצפים של דנ"א באינטראקציה עם קולטנים של ויטמין D מצביעה על וויסת ביטוי בגנים שנבדקו. במחקר זוהו גם גנים חדשים הקשורים לרמת ויטמין D. כדי להבטיח שהתצפיות שלהם היו מדויקות, החוקרים בדקו 12 גנים שרמת הביטוי שלהם אינה משתנה, והגנים האלה נשארו יציבים לאורך כל תקופת הניסוי.

מסקנות המחקר:
"הנתונים שלנו מראים שכל שיפור במצב ויטמין D משפיע באופן משמעותי על ביטוי של גנים שיש להם מגוון רחב של תפקודים ביולוגיים של יותר מ 160 מסלולים הקשורים לסרטן, הפרעות אוטואימוניות ומחלות קרדיווסקולרית הקשור בחוסר ויטמין D. מחקר זה חושף בפעם הראשונה את טביעות אצבע המולקולריות המסייעות להסביר את היתרונות הבריאותיים של ויטמין D."