ויטמין D ומחלת קרוהן

תוסף ויטמין D עשוי לשפר את איכות החיים ולהפחית את הסימפטומים לאנשים עם מחלת קרוהן, כך עולה ממחקר חדש.

מחלת קרוהן היא מחלה כרונית שגורמת לדלקת של מערכת העיכול. למרות שזה עלול לגרום לדלקת בכל אזור מערכת העיכול מן הפה ועד לפי הטבעת, המחלה משפיעה בעיקר על המעי הדק ו / או המעי הגס. מחלת קרוהן גורמת לנפיחות כואבת שלעתים קרובות מביאה לשלשולים או צואה תכופה.

הגורם למחלת קרוהן אינו ידוע. עם זאת, מחקר נוכחי מצביע על כך שהדלקת בחולים במחלת קרוהן כוללת אינטראקציה מורכבת של גורמים, כולל תורשה, המערכת החיסונית, ואנטיגנים.

בחדש מחקר, חוקרים העריכו את השפעת תוספי ויטמין D3 ב18 אנשים עם מחלת קרוהן במצב קל עד בינוני. כל משתתף קיבל 1000 יחב"ל של ויטמין D3 מדי יום במשך שבועיים. בשבוע השני, המינון הוגדל עד שריכוזי הדם של  25-hydroxyvitamin D3  ( סמן מצב ויטמין D ) הגיעו ל-40 ננוגרם למ"ל , או עד למינון שהגיע למקסימום של 5000 יחידות בינלאומיות ביום. מדדי תוצאה שונים, הכוללים מדדים של מחלת קרוהן באיכות חיים ונתונים תזונתיים נאספו בתחילת המחקר ושוב לאחר 24 שבועות.

החוקרים מצאו כי 14 מתוך 18 החולים נזקקו למינון ויטמין D3 המרבי של 5000 יחידות בינלאומיות ביום. התוספת הורידה את מדד פעילות המחלה ב-112 נקודות. כמו כן, תוסף הויטמין שיפר את מדד איכות החיים בסוף המחקר.

החוקרים הגיעו למסקנה כי תוספי ויטמין D3 עשויים להיות כלי שימושי לניהול של מחלת קרוהן. מחקרים בקנה מידה גדול נוספים נדרשים כדי להעריך עוד יותר את הממצאים הללו.

לתקציר המחקר ... Therapeutic effect of vitamin d supplementation in a pilot study of Crohn's patients.