האם כדאי לבצע בדיקת דם לתינוקת בת שנה?

שלום גדי
קודם כל רוצה להודות לך על האתר ועל המידע המבורך

שאלה
התינוקת שלי נמצאת בסיכון לסכרת 1 (לאבא שלה סכרת סוג 1)
הקפדתי במשך השנה לתת לה את המינון עליו ממליץ משרד הבריאות ולפעמים הוספתי עוד טיפה , לעיתים רחוקות חשפתי אותה לשמש (עוד מעט מגיע הקיץ ואוכל יותר-והאם נכון שכדאי בשעה 12 בצהריים ל- 20 דקות?)
השאלה שלי היא כזאת עם הקפדתי על הנ"ל האם עדין כדאי לבצע בדיקת דם שתמדוד את ערכי הויטמין בגוף? או שאפשר להנמע - הבנתי שע"מ לקבל מספיק דם הבדיקה צריכה להלקח דרך הוריד וזה כואב ...והיא קטנה ולא מבינה וחזקה מאוד ובטוח תתנגד...
מה אתה חושב שכדאי לעשות

תודה רבה
שגית

.

שלום שגית,

קשה לדעת היכן נמצאת התינוקת שלך בתוך הסטטיסטיקה שמוזכרת בכתבה זו. אם אכן המדגם שבוצע הינו מדגם מייצג, אני מציע שמשרד הבריאות ישקול מחדש את מדיניותו לגבי ויטמין D. אבל עד שמישהו במשרד הבריאות יתעורר, אני מציע שכל אחד ואחד יבדוק את מצב הויטמין D אצלו.

לגבי חשיפה לשמש, מאחר וזהו נושא עדין אני משתדל להימנע מלהציע הצעות ספציפיות. אני יכול להגיד באופן כללי שניתן לקבל ויטמין D מהשמש ע"י חשיפה מבוקרת, תוסף, או שילוב 2 השיטות. יש להזהר מאד מכויות ובעיקר עכשיו לאחר תקופת החורף שאין כל הגנה על העור (דרך מנגנון השיזוף). חשיפות ראשונות לשמש לא צריכות לעבור יותר מדקות ספורות. חשיפה בהמשך העונה תלויה בכושר השיזוף של העור. יש להתייעץ עם רופא עור לגבי כל המשמעויות של חשיפה לשמש. 

גדי

תודה רבה גדי

עזרת לי המון