מחקר - מתן ויטמין D לחולי טרשת נפוצה

האם מינון גבוה של ויטמין D יכול לסייע במלחמה בטרשת נפוצה?

בניסוי קליני קטן נמצא שויטמין D במינון גבוהה בטוח לאנשים עם טרשת נפוצה, ועשוי לעזור בהחלשת עוצמת פעילות המערכת החיסונית המאפיינת את המחלה.
המחקר ( Safety and immunologic effects of high- vs low-dose cholecalciferol in multiple sclerosis. )  שפורסם באינטרנט דצמבר 30 ב-Neurology מצביע על כך שויטמין D עשוי להועיל לאנשים עם טרשת נפוצה.
המחקר הנוכחי מראה שמינונים גבוהים – (10,400 יחב"ל ביום) מפחיתים את חלקם  של תאים מסויימים של מערכת חיסון המעורבים בתהליך מחלת הטרשת הנפוצה.
מחלת טרשת נפוצה  נגרמת על ידי תקיפה של מערכת חיסונית על מעטפת המגן סביב סיבי עצב במוח ובעמוד השדרה. זה מוביל לתסמינים כמו חולשה בשרירים, חוסר תחושה, בעיות ראייה, וקושי בשיווי משקל וקואורדינציה.

בדרך כלל, תסמיני טרשת נפוצה מעוררים מעת לעת ולאחר מכן יש תקופות של הפוגה.  לאורך זמן, המחלה יכולה לגרום להחמרת בעיות  בהליכה וניידות.

הגורם המדויק של טרשת נפוצה אינו ידוע, אך חוקרים מאמינים שזה שילוב של פגיעות גנטיות וגורמים סביבתיים מסוימים. חוסר בויטמין D הנחוץ לתפקוד תקין מערכת חיסון נחשב לאחד מהחשודים. חשד זה מבוסס על מחקרים המראים קשר בין רמות ויטמין D בדם מול הסיכון לפתח טרשת נפוצה .יש גם ראיות יותר ישירות.  לדוגמא, מחקרים הראו כי ויטמין D יכול להפחית את ההשפעות של מחלה דמוית טרשת נפוצה בעכברי מעבדה.

הממצא במחקר זה מראה שהוא עשוי לשנות את פעילות מערכת חיסונית באנשים עם טרשת נפוצה.
במחקר נבדקו שני מינונים ב-40 מבוגרים עם טרשת נפוצה.  במשך למעלה משישה חודשים, קבוצה אחת לקחה  10,400 יחב"ל ליום - פי 17 מהמינון המומלץ ע"י ממשלת ארה"ב למבוגרים בריאים (600 יחב"ל  ביום);, והקבוצה השניה לקחה 800 IUיחב"ל  ביום.

רק בקבוצת המינון הגבוה נראו שינויים בפעילות המערכת החיסונית שלהם.  ההשפעה הגדולה ביותר הייתה הפחתה בתאים המייצרים חלבון דלקתי נקרא  interleukin-17. עם זאת, המחקר בדק רק היבטים מסוימים של תפקוד מערכת חיסון.  וטרשת הנפוצה היא "מחלה מסובכת של מערכת חיסון" ציין קלברסי – מנהל המחקר.

הוא אמר שזה יהיה מעניין לראות אם לויטמין D יש השפעות נוספות מערכת חיסונית באנשים עם טרשת נפוצה, או אולי מחלות אוטואימוניות אחרות.

בכמה ניסויים קליניים בודקים השפעת ויטמין D  על טרשת נפוצה.  ובהם משתמשים במינון שנע בין 5,000 ל -10,000  יחב"ל ביום, אמר קלברסי.

במחקר זה, מינון גבוה נמצא כבטוח בתקופה של יותר משישה חודשים.  אבל, קלברסי אמר שרמות ויטמין D גבוהה בדם יכולות להעלות ריכוזי סידן בדם ובעקבות זה לאבנים בכליות או בעיות אחרות, כגון תיאבון, חולשה ועצירות.

ללא תוצאות מחקרים אלה, הוא אמר, זה מוקדם מדי להמליץ לאנשים עם טרשת נפוצה
לקחת ויטמין  D. מאחר ותוספי ויטמין D זמינים, קלברסי הכיר בכך שחלק
מאנשים עם טרשת נפוצה יקחו ויטמין D  גם בהעדר הוכחה חד משמעית. הוא עודד
אותם להשתמש בוויטמין D רק תחת השגחה רפואית.

מקור הידיעה ? Could High-Dose Vitamin D Help Fight Multiple Sclerosis