ויטמין D

אין ספק שאתר זה מעוניין בטוב אם זאת יש דברים שעדיין אינם ברורים לחלוטין
קראו גם את הפסקה הבאה כדי לעשות עוד שיעורי בית:
בסקירת מחקרים נרחבת, שהתפרסמה במהדורת ינואר 2014 של כתב העת The Lancet Diabetes & Endocrinology, לא נמצאה כמעט כל תועלת בנטילה של תוסף ויטמין D.

תוצאות הסקירה של 40 מחקרים הראו כי נטילת תוסף של ויטמין D הפחיתה ב-15% בלבד את הסיכון למחלות לב, שבץ, מחלות סרטניות או שברים

פרופ' קרל מיכאלסון מאוניברסיטת אוקלנד, שוודיה, ציין במאמר המערכת כי נטילת ויטמין D יעילה רק לאנשים הסובלים ממחסור. נטילת ויטמין D, ללא הוכחה מעבדתית המורה על מחסור, לא רק שאינה מועילה, אלא אף עלולה להזיק. לדבריו, מחקרים קודמים הראו אמנם קשר בין מחסור בוויטמין D לסיכון מוגבר למחלות שונות ולמוות מוקדם, אולם מחקרים שפורסמו לאחרונה מצאו כי המחסור בוויטמין D הוא תוצאה של בריאות לקויה ולא הגורם לה.

ברור ש 15% ירידה בסיכון משמעותי מאוד אבל מהו באמת הגבול התקין שפחות ממנו ויותר ממנו [כתוצאה מתוספים לא מהשמש] קיימת בעיה יש רק הערכות.
נקודה למחשבה.

למי להאמין?

כל אחד כותב משהו אחר.
מדי יום מתפרסמים מאמרים כאלה ואחרים ולפעמים אחד סותר את השני.
מי קבע באמת כמה צריכה להיות הרמה של הויטמין בדם?
לפני 20 שנה לא שמענו על בדיקות ומחסורים של ויטמין D,
האם זה אומר שאנשים מתו או חלו בגלל זה?
לי בתור תינוקת נתנו זריקת ויטמין D בגיל שנה כי המרפס בראש היה פתוח.
חוץ מזה נתנו ויטמין A+D לכל התינוקות (לא ידוע לי כמה ועד איזה גיל).
על סמך מה?
הבעיה באינטרנט שכל אחד יכול לכתוב מה שמתחשק לו.
האם יתכבד האורח שכתב את התגובה מעלי לתת קישור למאמר שקרא,
אם זה באנגלית,שיואיל לתרגם לנו (לפחות קטעים חשובים עם אנגלית מקצועית/מסובכת)..
כמו כן,מיהו אותו פרופ' קרל מיכאלסון מאוניברסיטת אוקלנד, שוודיה?
האם זו דעתו הפרטית,או שזהו מסקנה שניתנה ע"י קבוצת מדענים?
האם זה מתבסס על מחקר וניסוי בבני אדם?
מאד מעניין.

.

שלום רב,

אני קורא את מחקרים ומאמרים רבים מאד בנושא ויטמין D המתפרסמים ברשת. ביניהם גם מחקרים שכנגד. לא אתווכח מול מאמר או מחקר כזה או אחר.

הסיבה שאתר זה עדיין קיים היא מפני שיש רוב מכריע של מחקרים וגם מטה-אנליזות (סקירה-ניתוח של מחקרים רבים) שמראים את היתרונות שבנטילת הויטמין.

כמובן ש"נטילת ויטמין D יעילה רק לאנשים הסובלים ממחסור" כפי שכדור נגד כאב ראש יעיל רק לאנשים הסובלים מכאב ראש וכדור נגד צרבת יעיל לאדם הסובל מצרבת. לא צריך להיות פרופסור כדי להסיק מסקנה זאת.

אלא שבעשורים אחרונים חלו שינויים בהרגלי חיים שמעמידים את האוכלוסיה בסיכון של חוסר בויטמין. מעבר המשחקים מ"השכונה" לשכונה הוירטואלית שבמחשב, בניה גבוהה, זיהום אויר ושימוש יתר בתכשירי הגנה מפני שיזוף מונעים מקרינת השמש לייצר בעורנו ויטמין D בכמויות מספקות. וגם בארצנו הקטנטונת שטופת השמש (מאמר ב-ynet לא מזמן "מכת מדינה: רוב הישראלים סובלים ממחסור חמור בוויטמין D")

מה שאני מציע לכל אדם זה רק לעשות בדיקה של רמת הויטמין אצלו ולנהוג בהתאם לתוצאותיה.

גדי