ויטמין די

שלום עשיתי בדיקות דם השבוע והתוצאה של הויטמין די יצאה לי 19.5 יחידות nmol/l מה זה אומר היחידות? והויטמין ככה הרבה זמן נמוך ולא לקחתי שום טיפול כמעט שנה אני מאוד מודאגת ממה זה יכול להיות וקראתי שיש לזה קשר למחלות מסוכנות חס ושלום זה אומר שעכשיו אני צריכה לדאוג שיש לי משהו מסוכן בגוף יש לציין שאני כבר תקופה כל פעםלא מרגישה טוב עכשיו נהיתי יותר חרדה אולי יש קשר בין הויטמין הנמוך למשהו מסוכן בגוף? אודה על עצתך מאוד מודאגת בת 29 פלוס 2 ילדים

.

שלום לך,

אין אפשרות לדעת בדיעבד אם נגרם נזק או מהו הנזק אם נגרם. דאגה אינה מובילה אותנו לשום מקום. לפי מחשבון ויטמין D , כדי להגיע ל-100nmol/l את צריכה לקחת 3200יחב"ל ליום ולהתמיד בזה גם כאשר תגיעי לערך הרצוי כי הגוף משתמש בויטמין באופן קבוע ולכן יש ליטול אותו באופן קבוע.

גדי

תודה אבל ממה זה

תודה אבל ממה זה נהיה ככה פתאום נמוך? ומה גם שלפני חצי שנה עשיתי בדיקות דם וגם יצא נמוך והרופאה לא התייחסה ואמרה שלהרבה אנשים יש נמוך ולא צריך לעשות כלום ולגבי הכמות לא הבנתי מה זה המספרים 3200 כמה אני צריכה לקחת?

.

שלום לך,

זה לא נהיה ככה "פתאום" נמוך אלא זאת תוצאה מתמשכת של אי חשיפה מספקת לשמש. לצערי יש עדיין רופאים שאינם מודעים לחשיבות של ויטמין D. אורח החיים המודרני מונע מאיתנו חשיפה מספקת לשמש ולכן אנו חייבים לקחת את הויטמין כתוסף. יש בשוק טיפות וקפסולות של 400 יחב"ל ו-1000 יחב"ל. לכן אצלך יש צורך ליטול 8 טיפות או קפסולות של 400 ביום. לחילופין, 3 טיפות או קפסולות של 1000 (זה לא חייב להיות מדוייק).

גדי

הרופאה אמרה לי

הרופאה אמרה לי ליטול 10 טיפות ויטמין די של 200 האם זה לא מספיק?

.

שלום לך,

גם טיפה אחת ביום זה יותר טוב מכלום. 10 טיפות של ויטמין D  של 200 יחידות - המשמעות היא 2000 יחב"ל ליום. אני בספק אם זה יביא אותך לרמת המינימום הנדרש. בכל אופן זה יותר טוב מכלום.

קשה לנהל דיון מול המלצת רופא. בוודאי לא מעל דפי האינטרנט, בוודאי לא באמצעות צד שלישי ובוודאי שלא מול רופאה שאמרה לך בפעם הקודמת שלהרבה אנשים יש נמוך ולא צריך לעשות כלום.

בכל מקרה, יש לזכור להמשיך לצרוך את הויטמין גם לאחר הגעה לרמה נדרשת, לעשות בדיקות תקופתיות והתאמות מינון.

גדי

אם צריך אקח

אם צריך אקח יותר אני לא יודעת פשוט לפי מה קובעים את החישוב התוצאה שלי יצאה 19.5 nmol והיא רשמה לי ויטמין די 3 בייבי האם זה בסדר? זו רופאה חדשה לא אותה רופאה שפעם אמרה לי שלהרבה אנשים יש נמוך.. אז כמה כדאי לי לקחת והאם מינון גדול לא מזיק? תודה רבה על הייעוץ

.

שלום לך,

המינון שהצעתי לך רחוק מלהיות מזיק. צריך מינונים עצומים של ויטמין D כדי לחוות תופעות לוואי. לפי דבריה של פרופ' צופיה איש-שלום " מנה יומית של 50000  יחידות עלולה לגרום להרעלה אם תלקח ברצף במשך מספר שבועות"( מאמר). 

על פי המלצות של מועצת המזון והתזונה האמריקאית (FNB) מינון של עד 4000 יחב"ל ליום לאדם בוגר ללא הגבלת פרק זמן הוא מינון בטוח. 

גדי

קראתי את הכתבה

קראתי את הכתבה וראיתי שרשום שחוסר בויטמין די גורם לכאב באגן בגב ובירכיים בהליכה בעמידה ובשברים עכשיו לי יש כבר שנה כאב בגב שמקרין לאגן אבל מה זה אומר שברים?? הכוונה שיש לי שברים בגוף?? אני רק בת 29 עם 2 ילדים מאוד מודאגת

.

שלום לך,

לא כל כאב גב הוא תוצאה של שבר. אם את סובלת מכאבי גב, פני לאורטופד. בכל מקרה, יש לשמור על רמת ויטמין D נאותה כדי שיסייע בספיגת הסידן החיוני לעצמות חזקות.

גדי