האם ויטמין D יכול לעזור נגד קורונה

באתר הזה יש מאמר על שפעת וויטמין D. האם במקרה ויטמין D יכול לעזור נגד קורונה?

.

שלום לך,

אני שמח ששאלה זו נשאלה. תחילה אסייג דברי ואומר שברור שהויטמין אינו יכול למנוע או לחסן בפני הדבקה של וירוס קורונה. וכמובן שאין כאן המלצה להתנפל על מדפי הויטמין. מינון יתר עלול להיות מסוכן. עם זאת, אני יכול לציין שנעשו לא מעט מחקרים אודות ויטמין D והשפעתו על זיהומים בדרכי הנשימה.

מכל המחקרים שנעשו, אביא כאן סקירה של מחקר מטא-אנליזה (סריקה/סקירה של מספר מחקרים. מעין "ממוצע הממוצעים" של מספר מחקרים) המטא-אנליזה הקיפה 11,321 משתתפים בגילאים 0-95. מטרת המחקר הייתה להעריך את ההשפעה הכוללת של תוסף ויטמין D על הסיכון לזיהום חריף בדרכי הנשימה ולזהות גורמים המשנים השפעה זו.

כידוע, וירוס הקורונה גורם לזיהום בדרכי הנשימה. מספר מחקרים תצפיתיים דיווחו בין השאר על חוסר בוויטמין  D כגורם סיכון לזיהום בדרכי הנשימה. ישנם חוקרים שהגיעו למסקנה כי לויטמין D יכולת לעורר תגובה חיסונית לנגיפים וחיידקים מסוימים.

עם זאת, הקשר בין דלקות בדרכי הנשימה ותוסף ויטמין D נותר שנוי במחלוקת. חלק מהמחקרים תומכים בתיאוריה בזמן שאחרים אינם חד משמעיים. בניסיון להתמודד עם השאלה הזו, פורסמה המטא-אנליזה גדולה מאד ב-2017 ב-.BMJ

קישור למחקר Vitamin
D supplementation to prevent acute respiratory tract infections:
systematic review and meta-analysis of individual participant data
 

ניתוח המחקרים שבוצע על ידי קבוצת חוקרים בינלאומית, הוא הראשון שמשתמש בנתוני משתתפים פרטניים (IPD-  individual Patient Data), ולא במתודולוגיה המצרפית ששימשה במטא-אנליזות קודמות. באופן זה ניתן לתת דין וחשבון על שינויים שנמדדו בנקודות זמן שונות בתוך כל משתתף בכל ניסוי, ולא לקחת סיכום (מצטבר) של הנתונים. IPD נחשב ל"סטנדרט הזהב" של סקירה שיטתית.

הצוות השתמש בנתונים מ- 25 ניסויים מבוקרים אקראיים שחקרו תוסף ויטמין D. בסך הכל נותחו נתונים של 11,321 משתתפים.

לאחר התאמתם למשתנים שעשויים להטות, כמו מין, גיל ומשך המחקר, מצאו כי תוספי ויטמין D הניבו ירידה של 12 אחוז בסיכון. בזמן שאצל אנשים שלקחו   מינון יומי או חד שבועי של הויטמין הייתה ירידה בסיכון של 19%. כלומר, הם גילו שההשפעה החיובית בלטה יותר בקרב המשתתפים שלקחו ויטמין D יומי או שבועי ללא מינונים גדולים נוספים. ההשפעה הייתה חזקה יותר גם עבור אנשים עם מחסור קשה בוויטמין D.

החוקרים הגיעו למסקנה כי:
" התוצאות שלנו מוסיפות לגוף הראיות התומכות בהנהגת אמצעים לבריאות הציבור כמו ביצור מזון לשיפור מצב ויטמין D, במיוחד במסגרות בהן קיים מחסור עמוק בוויטמין D."

הצוות גם הגיע למסקנה כי ויטמין D בטוח לצריכה כתוסף. תופעות לוואי היו נדירות.

גדי