חשיפה לשמש

ציינת שעדיף להראות שמש צהריים על שמש בוקר וערב כדי למקסם ויטמין D לעומת סיכון למלנומה, ההסבר שנתת מגובה במחקר שציינת, ונשמע על פניו הגיוני. אבל כמה הנושא הזה מוכח? כי על פניו בשמש הישראלית קל בהרבה לפתח אדמומיות בשמש צהריים לעומת שמש בוקר וערב, דבר שהוא לא רצוי ולהבנתי זו עדות לחשיפת יתר לקרינה. אגב, לפי אותו היגיון, הסיכון למלנומה צריך להיות גבוה יותר גם בארצות שבהן זוית הפגיעה של השמש קהה יותר, בכל סוגי העור, האם ידוע לך אם יש עדויות לכך?

אשמח להתייחסות. תודה.

.

שלום לך,

לצערי איני יודע לאיזה מחקר את מתכוונת ("ההסבר שנתת מגובה במחקר שציינת"). אשמח אם תפרטי את הכותרת שלו או פסקאות רלבנטיות מתוכו ואוכל להתייחס בצורה מפורטת יותר.

לגבי סיכון למלנומה, איני מכיר את המחקרים. אני רק יכול להעריך שמעולם לא נעשה מחקר על חשיפה מבוקרת לשמש (ללא פיתוח אדמומיות) כי אין אפשרות מעשית לבצע זאת עם מעקב מגיל ילדות ועד זקנה. כאמור, לא קראתי מחקרים. בכל אופן, ככל הידוע לי, אדם שהיו לו יותר כוויות שמש בילדות, גדל הסיכון שלו למלנומה בגיל מבוגר.

בכל מקרה של כוונה לחשיפה לשמש, כדאי להתייעץ עם רופא עור שיבדוק את הרגישות לשמש.

גדי

התייחסתי למה שכתבת

התייחסתי למה שכתבת במאמר כאן http://www.vitamind.co.il/noon
תחת הכותרת "מתי לצאת לשמש?"

בכל אופן, אם הרעיון הוא להיות בשמש בצהריים בלי לפתח אדמומיות זה נשמע לי קצת סותר. איך מיישבים את הסתירה? אגב אני זכר :)

התייחסתי למאמר

התייחסתי למאמר http://www.vitamind.co.il/noon על "מתי כדאי להיחשף לשמש?"

.

שלום לך,

אפשר לצאת בצהריים לשמש בלי לפתח אדמומיות כי זה תלוי בזמן החשיפה ובגוון העור. בשעות הבוקר או הערב בזוית נמוכה של השמש, קטן קצב הייצור של ויטמין D. לחשיפה לשמש אין "מתמטיקה" מדוייקת. מי שאינו רוצה להסתכן ומי שאינו רוצה להסתבך בחישובים מאד לא מדוייקים, מוטב שיקח טיפות או קפסולות.

גדי