בדיקות ויטמין D

קראתי באיזה מקום שיש שתי סוגי בדיקות, אחת שעושים בקופת חולים ואחרת ששבודקים במעבדות בתי החולים, ולעיתים התוצאות שונות, ידוע לך משהו על זה? (תודה מראש).

.

שלום לך,

לצערי איני יודע למה הכוונה. אולי מדובר באותה הבדיקה והבדל ביחידות המידה של התוצאה ng/ml או nmol/l. או שמדובר בבדיקת קלציטריול (25-hydroxyvitamin D -ההורמון הפעיל של ויטמין D ), 25(OH)D לעומת  (קלצידיול - ההורמון האגור של הויטמין. מוגדר גם vitamin d 25-0h).

הבדיקה המקובלת היא של 25(OH)D

גדי

ויטמין D

איך מסבירים שלרוב האוכלוסיה בארץ שטופת שמש כשלנו יש מחסור בויטמין D?
אם הסיבה אינה בחשיפה מספקת לשמש והיא תלויה באי ספיגה או סיבות פיזיות אחרות אזי מדוע נותנים אוטומטית את הויטמין בלי לבדוק את הגורמים??(בכללית למשל)

.

שלום ארזה,

אכן דייקת, "ארץ שטופת שמש" אך לא העור. הדרך הטבעית היחידה לייצור ויטמין D בגופנו היא חשיפת העור לקרינת UVB של השמש. אנו נמנעים מחשיפה לשמש כי אנו חיים ועובדים במבנים מוגנים מהשמש, קונים בקניונים מוגנים מהשמש. יוצאים מהעבודה ישירות למכונית שבחניון התת קרקעי. וגם במכונית בשמש, הזכוכית אינה מעבירה UVB. בים ובטיולים משתמשים בתחליבים חוסמי קרינה. הילדים יושבים בבית וחיים ב"שכונה הוירטואלית" של האינטרנט במקום לשחק ב"שכונה" שברחוב שפעם הייתה. כל הסיבות הנ"ל מביאים לכך שלאזרחיה של "ארץ שטופת שמש" אין די ויטמין D.

גדי