מספר שאלות,ותודה רבה על האתר הנפלא.

בבדיקה שעשיתי לפני שנה נמצאה רמה של 4-NG/ML,הופנתי לרופאה מומחית שהמליצה על לקיחה של 10 טיפות ויטמין-D ליום,בצמוד למעקב.לאחר מספר חודשים,נמדדה רמה של 20 (בסוף החורף),והמשכתי באותו מינון.כיום לאחר שנה של נטילה נמצאה רמה של 16 (בסוף הקיץ !). לעניות דעתי מה שיכול להסביר את הירידה דווקא בקיץ,הוא כי החליפו בקופ"ח את סוג הטיפות,מה גם כי אני לבוש ארוך גם בקיץ,וממעט להחשף לשמש.התייעצתי עם הרופא וסיכמו כי אקח 20 טיפות ליום.

1. האם ניתן להניח כי אם 10 טיפות העלו את הרמה ב-14 בממוצע, אז מינון כפול יביא לרמה של 32 ?-כלומר האם ישנו יחס ישר בין המינון לעלית הרמה בדם ?

2. האם מוכרת לך ההמלצה על הספגת הטיפות בלחם דווקא (אם כן-כדאי להמליץ זאת).
האם כאשר הטיפות באות על בסיס שמן זית,אפשר לוותר על הסמיכות לארוחה ?

3. הומלץ לי לבצע בדיקת איסוף שתן לסידן.הרמה אצלי תקינה,אך לאחר תוספת הויטמין היא ירדה לכמעט חצי-האם לדעתך זו התגובה הצפויה עקב הנטילה ?-ומה הסכנה ממנה חוששים,ובגללה עורכים מעקב ?

4. לגבי מעקב אחר רמת הסידן בדם-לפני הנטילה הייתה רמה של 9.7 שעלתה ל-10.33,די קרוב לקצה הגבוהה.האם הכפלת המינון תעלה את הרמה משמעותית או שאין בהכרח יחס ישר של עלייה ?-כמובן אינני מבקש שתיקח אחריות בנושא,אלא רק חוות דעת אם ישנה.(רופא המישפחה בכלל טען שאין קשר בין הנטילה לסידן בדם,למרות שהרופאה המומחית הזהירה על הסכנה של אבנים בכתב.. ובזכות האתר שלך יצאתי מן הספק ) !
ובאותו עניין-האם הסכנה להיווצרות אבנים קיימת רק כאשר ישנו עודף של הויטמין בדם,או שעצם לקיחה חיצונית של הויטמין מהווה את הסכנה בפני עצמה ?

ושוב תודה רבה על האתר הנפלא מכל בחינה אפשרית.
בברכה,ושבת שלום-יעקב.

.

שלום יעקב,

1. אפשר להניח  שמינון כפול יעלה את הרמה פי 2. אך זהו חישוב ראשוני בלבד. יש לעשות בדיקה לאחר כ-3 חודשים ולבצע תיקון של המינון בהתאם לנדרש.

2. ההמלצה להספיג את הטיפות על הלחם מוכרת לי אך איני רואה בה יתרון יחסי על טפטוף בצלחת דגני הבוקר או אפילו טפטוף על האורז בארוחת צהריים.

3. במנגנון ויסות הסידן בגוף יש הרבה "שחקנים": ויטמין D, הורמון פראתירואיד (PTH),  זרחן (Phosphate), קלציטונין ואולי עוד רכיבים שאיני יודע עליהם. איני מכיר את התהליכים במנגנון זה. בכל אופן, עקב השפעה הדדית של מרכיב אחד על אחר, נוהגים בדרך כלל לבדוק מספר רכיבים שמשתתפים במשק הסידן.

4. על פי מחקר זה (שנעשה אמנם בנשים),תיקון רמת ויטמין D אינו מעלה את הסיכון לאבנים בכליות. על פי הידוע לי, "התרופה" הטובה ביותר למניעת אבנים בכליות היא שתייה בכמות נאותה. ראה גם תשובה שלי בהתכתבות האם מינון של 2000 יחידות ויטמין די

גדי