ויטמין D

שלום,
בת 36 ,יש ITP. רופאת משפחה שלחה אותי לבדיקות דם מקיפות בגלל הרצון להכנס להריון ובגלל נשירת שיער..
להלן חלק מהתוצאות:

OH 25 VITAMIN D - 5
iron - 49.5 הטווח 37-145
ferittin - 14.2 הטווח 15-200
TSH - 1.44 הטווח 0.35-4.94
CRP - 2.1 הטווח 0-5
26- ESR הטווח 0-25

אני מבינה שיש לי חוסר חמור בויטמין D ממה זה נובע? מה עושים?
אילו תופעות חוסר בויטמין זה גורם? האם יכול להיות קשר בין נשירת שיעור וויטמין D? האם יש קשר בין כאבי ראש ווויטמין D? יש לי לפעמים כאב בעצם החזה/במפרק היד/ בנקודה מסויימת בעצם האגן , זה יכול להיות קשור לחוסר זה?

אם כך מה עושים?
אודה מאוד על תשובתך
מיטל

.

שלום מיטל,

איני מפענח או מפרש בדיקות כלליות. בכל אופן, מצב ויטמין D אצלך הוא מאד נמוך ומביא בצורה ישירה או עקיפה לחלק מהסימפטומים שאת מזכירה. כדי להגיע למינימום של 32ng/ml את צריכה לפי מחשבון ויטמין D כ-2700 יב"ל ביום. איני יכול להציע יותר מהמינון המירבי המומלץ על פי משרד הבריאות שהוא 2000 יב"ל ביום. למינונים גבוהים יותר - התייעצי עם רופא. יש לחזור על הבדיקה לאחר 3 חודשים ולהמשיך לצרוך את הויטמין באופן קבוע ולבצע בדיקות תקופתיות ותיקוני מינון. מומלץ לקחת את הויטמין עם האוכל. קראי בעיון את מחשבון ויטמין D ו  עצם העניין של תינוקך

גדי

 

ויטמין d

מודה לך על תשובתך.
לחדד הבנתי-(כיצד זה יכול להוביל באופן ישיר או עקיף על הסימפטומים שציינתי)
-אם העצם יותר דלילה אז יכול להיות שזה יגרום לכאב באזור?
- מחקרים מצאו קשר בין נשירת שיעור וויטמין d?
-ממה חוסר זה נובע? באילו מאכלים יש ויטמין זה?
-יש כמה סוגים של ויטמין d? כי בבדיקה רשום 25 OH /
-האם תוצאה זו חריגה לגילי? זה אומר שאצטרך כל החיים כדורים?
מודה לך מאוד על תשובתיך, מידע זה יעזור לי מאוד!!
אורחת.

.

שלום לך,

איני מתיימר להבין את מנגנון הכאב בעצמות או ברקמות אחרות בגוף. בכל אופן, חוסר בויטמין D גורם בין השאר לאוסטיאומלציה. סימני אוסטיאומלציה כוללים כאבי עצמות (עמוד שדרה תחתון, אגן, רגליים), חולשת שרירים, ירידה במסת שריר, הליכה מתנדנדת (מקור: Osteomalacia: Symptoms - MayoClinic.com )

מאמר זה דן על תפקידו של קולטן ויטמין D (קולטן של ההורמון הפעיל של הויטמין) בתהליכים בזקיק. כך שייתכן קשר לנשירת שיער אך אין מספיק מחקרים שמראים קשר ישיר בין חוסר בויטמין D לנשירה.

קרינת השמש היא המקור הכמעט יחידי לייצור ויטמין D. אין אפשרות מעשית להגיע לרמות סבירות של הויטמין ממזון אלא מחשיפה מספקת לשמש ו/או צריכתו כתוסף מזון. מי שאינו נחשף מספיק לשמש חייב לקחתו כתוסף.

(Vitamin D 25 (OH הוא ההורמון האגור של הויטמין ורמתו משמשת כמדד הסטנדרטי.

גדי