מספר שאלות

שלום ,

קודם כל רציתי לומר - כל הכבוד על האתר והמידע שאתה מביא בו. אתה עושה שירות חשוב לכולנו.

הגעתי לאתר שלך ולחיפוש מידע לגבי ויטמין D , בגלל מחלה שיש לי, ובמשפחתי, והיא הסכיזופרניה. אני מניח שאתה מכיר את המחקר בנושא הקשר בין סכיזופרניה למחסור ויטמין D, או יותר דיוק הקשר בין המחסור לסכיזופרניה, אבל ליתר ביטחון אני אפרט .
במהלך העשורים האחרונים הצטברו מספר מחקרים מענינים לגבי מספר משתנים שמעלים סבירות לסכיזופרניה:
1) שכיחות גבוהה יותר של מקרי סכיזופרניה במקומות אורבנים
2)שכיחות גבוהה יותר של מקרי סכיזופרניה בלידות חורף .
3)שכיחות גבוהה יותר של סכיזופרניה למהגרים בעלי עור כהה, לאקלים קר
4)שכיחות גבוהה יותר אחרי לידות שהיו בתקופת של רעב

כל הנתונים האלה העלו את תשומת הלב המחקרית בשנים האחרונות, לגבי מחסור אפשרי בויטמין D במהלך הלידה ו/או השנים הראשונות בחיים, כגורם משפיע , ואכן, ישנם מספר ממצאים מחקריים שרמה נמוכה יותר של ויטמין D אצל סכיזופרנים , וכן אפילו ישנו מחקר קוהורט שהראה ירידה של כ70 אחוז בשכיחות של סכיזופרניה אצל בני 30, אחרי נטילה של 2000 יחב"ל ויטמין D במהלך השנה הראשונה לחיים.

לרוע המזל, כנראה בגילי (27) , כבר יהיה פחות אפשר לרפא את המחלה בעזרת ויטמין D, אבל אולי כן , אצל ילדיי.
אף על פי כן, אני מתכוון לגשת לעשות בדיקה של ויטמין D , ולתסף, על מנת להגיע לגבול העליון המומלץ, בתקווה לראות שיפור ממשי, ואולי אפילו להפחית או להגמל מחלק מהתרופות שאני לוקח (אל דאגה, אין לי סימפטומים חיוביים של המחלה, כלומר היא ללא התקפים פסיכוטים).
עלו לי מספר שאלות , ואודה לך אם תוכל לייעץ בהן:
1) במשך השבוע הקודם נטלתי בין 2000-3000 יחב"ל ויטמין D משמן כבד דגים של סולגאר, עם שיפור משמעותי בהרבה פרמטרים. נטלתי רק שבוע, וזה עד ללפני יומיים. רציתי לדעת , כמה זמן עד שהויטמין D הזה יוצא מהגוף?אני מעוניין לעשות בדיקת ויטמין D בימים הקרובים , והייתי רוצה שהיא תשקף כמה שיותר טוב את הרמה של הויטמין ביום רגיל שלי, ללא התוספת של התוסף.
2)בעבר הרגשתי שיפור מתיסוף של ויטמין D ממקור של שמן כבד דגים, באופן ספציפי שמן של כבד דג הקוד. רציתי לדעת, האם ישנו איזה יתרון לויטמין D משמן של כבד דג קוד, לעומת ויטמין D בטיפות, נאמר של אלטמן? אני מדבר על ייתרון ,שלאו דווקא נצפה מחקרית, בעיקר מבחינה ההשפעה הנוירופסיכולוגית ומבחינת הספיגה.
3)מה המינון המקסימלי של ויטמין D בגוף (25-0H-D) לדעתך?

שלום לך, זמן

שלום לך,

זמן מחצית חיים של 25OH-D הוא כחודשיים שלושה. לכן לא תצליח "להפטר" ממה שלקחת עד לבדיקה. אך מאותה סיבה גם לא השפעת באופן משמעותי כי לוקח כחודשיים שלושה להתייצב על הרמה החדשה לאחר שינוי מינון.

איני חושב שיש משמעות למקור הויטמין שמן כבד דגים או טיפות, בכל אופן, ספיגה יעילה יותר נצפתה כאשר הויטמין נלקח עם הארוחה העיקרית של היום.

על פי טופס קופ"ח הרמה הרעילה של 25OH-D היא 100ng/ml. איני חושב שכדאי לחרוג מערך זה ובודאי שלא לאורך זמן.

נשמח לקרוא כאן בפורום עדכונים ממך.

אגב, קשור ולא קשור - ענייני ויטמין D, מוח ונפש, יש סיפור סיפור מופלא על ילד אוטיסט 

גדי

תודה על התשובה

תודה על התשובה ועל הלינק המעניין, לאחרונה באמת נרשמתי לניוזלטר שלהם. חלק מההתענינות שלי בגישה הביו רפואית, נובעת גם מקריאה בפורום אוטיזם גישה ביו רפואית שבתפוז- הורים רבים שם מדווחים על שיפור משמעותי כאשר הם נותנים לבנם COD LIVER OIL, אני לא יודע אם זה בגלל תכולת הויטמין D בו, אבל לאור ההיפתוזה של מחסור בויטמין D כגורם לאוטיזם, זה יכול להיות בהחלט הסבר טוב.
בנוגע לויטמין D, היום עשיתי את הבדיקה, לתוצאות כנראה ייקח זמן להגיע, אבל בינתיים חזרתי לתסף ויטמין D. אני אנסה את הטיפות ואת הCLO ואעדכן עוד מספר שבועות בתקווה שאראה שיפור ממשי.