השפעת ההיגיינה על ספיגת ויטמין די מהשמש ?

שלום. האם אתה מכיר ביסוס מדעי לתאוריה הנל (או שהיא אגדה אורבנית):
לאחר חשיפה לשמש מתחילה ספיגה של ויטמין די דרך השיכבה החיצונית של העור שהיא קצת שמנונית. ספיגה זו נמשכת 48 שעות (יומיים !). הרגלי ההגיינה שלנו למעשה מחסלים את רוב האפשרות לספיגה: מקלחות ארוכות במים המכילים כלור, מים חמים, סבונים איכותיים, שיפשוף העור. השעווה \ שמנוניות שהעור מפריש לצורך הגנתו אחראית למרבית הספיגה. לכן רמות הויטמין אצל גולשי גלים בהוואי יהיו נמוכות מהרמות אצל המצילים שלא חשופים למים כול היום. המסקנה - לאחר חשיפה לשמש להקפיד לא להתרחץ ליום יומיים ובמקום לשטוף את האזורים האינטמיים כפות רגליים וכו.

האם יש לזה ביסוס מדעי כלשהוא ?
תודה, אפרת

.

שלום אפרת,

יום יומיים זו שגיאה עקרונית. איני יודע מהיכן השגיאה הזאת צמחה. שעה שעתיים - אולי. דנתי בנושא בתשובה לשאלה דומה ויטמין D ורחיצה. לדעתי הלא מדעית, הזמן שצריך להמתין בין החשיפה ל-UVB לרחיצה הוא עד שהויטמין עובר מהאפידרמיס (השכבה החיצונית של העור) לשכבות הפנימיות יותר של העור שאליהן המים והסבון לא מגיעים.

גדי

תודה על התשובה

דר מרקולה בלינק מפיץ את התיזה הזו - והקטע שהוא מבסס את זה על מחקר של דר Cannell שגם אתה מפנה אליו. מרקולה טוען שבקרוב Cannell יפרסם מידע נוסף (הכתבה ממאי 2009).
http://tinyurl.com/2dmnvga

.

שלום אפרת,

מתוך התשובה הקודמת: על פי Environmental factors that influence the cutaneous production of vitamin D
(תמונה 11) מגיעה רמת ויטמין D בדם למקסימום כ-10 שעות לאחר חשיפה. כלומר,
ב-10 השעות האלה עשה את הדרך הארוכה מהאפידרמיס (השכבה החיצונית של העור)
למחזור הדם.

שמי לב לתמונה 11. אני מבין ממנה שלאחר כ-10 שעות כל הויטמין שנוצר בעור הגיע למחזור הדם. כך שבודאי הרבה לפני זה הוא נכנס לשכבות הפנימיות של העור שלשם המים והסבון לא מגיעים. אפשר אולי לנסות להסביר את הסתירה בכך שעל פני העור נוצרת כמות גבוהה מאד של הויטמין מכדי שהוא יעביר הכל פנימה למחזור הדם. ובמילא זה נשטף בשלב כלשהו.

בקיץ אני מתקלח כשעה שעתיים אחרי חשיפות לשמש בסופי השבוע, לא לוקח תוסף בתקופה שבין אפריל לספטמבר. והבדיקה האחרונה שעשיתי בספטמבר האחרון הראתה 48ng/ml. עם זאת, ידוע לי על בחורה שהולכת לים בסופי שבוע בקיץ והבדיקה האחרונה שעשתה הייתה בסביבות 20ng/ml. כנראה שזה אישי וכל גוף מגיב בצורה שונה. הדבר הנכון לעשות הוא בדיקות תקופתיות. כך נדע לכוון את עצמנו.

גדי

על פי מה שקראתי

על פי מה שקראתי לאחרונה יש יותר סיכון לירידה בכמות הויטמין אצל נשים מאשר אצל גברים.

.

שלום לך,

בכל מקרה, גם גברים צריכים לעשות בדיקה. אחוז הסיכון הוא נתון סטטיסטי. אף אחד לא רוצה לטבוע בבריכה שעומקה הממוצע הוא 20 ס"מ.

גדי