תופעות לוואי

שלום,
עברתי בדיקות דם הכל יצא תקין חוץ מויטמין D שיצא נמוך מאוד ng/ml 3 לקחתי מינון של 2000 UI למשך חודשיים, בדיקת דם חוזרת הראתה שהויטמין עלה ל 20, הבעיה היא תופעות לוואי שחוויתי בזמן הטיפול, פריחה וגירוד בעור, טעם מתכתי בפה, עיניים יבשות שדורשות טיפות, עצירות וכאבי ראש. כשהפסקתי לקחת את הויטמין הכל הפסיק, איך ממשיכים את הטיפול עם כל תופעות לוואי האלו?
בתודה מראש.

.

שלום לך,

תופעות לוואי בויטמין D הן מאד נדירות. הויטמין נלקח ע"י מאות מיליוני אנשים ברחבי העולם. צריך מינונים עצומים של ויטמין D כדי לחוות תופעות לוואי. לפי דבריה של פרופ' צופיה איש-שלום " מנה יומית של 50000  יחידות עלולה לגרום להרעלה אם תלקח ברצף במשך מספר שבועות"( מאמר ). אין כאן הצעה להגיע למינונים כאלה. מינונים כאלה עלולים לפעול בצורה שונה אצל אנשים שונים. היו בעבר מקרים נדירים של פגם בייצור אצל יצרנים שונים בכך שלא דיללו את הויטמין לפי המוגדר באריזה ואנשים קיבלו מאות אלפי יחידות ליום. אך התוצאה של בדיקת ויטמין D שבוצעה אצלך אינה מראה שקיבלת מינון יתר.

ייתכן שאת רגישה לחומרים שבטבליות או הטיפות שרכשת. או שבכלל אין קשר, והתזמון של התופעות יצא מקרי עם נטילת הויטמין.

אני מציע לרכוש ויטמין D של יצרן אחר וגם לשנות את ה"אריזה" של הויטמין. כלומר, אם לקחת בטיפות, עברי לטבליות. אם לקחת בטבליות, עברי לטיפות.

גדי

אותן תופעות לוואי

גם אני אותו הדבר, כמו שההיא אמרה, אבל אצלי זה גם כאבי בטן.. ויש לי את הויטמין בטיפות, אז אם אני יקח בטבליות זה יפסיק לדעתך?!

.

שלום לך,

לכאבי בטן יכולות להיות סיבות רבות שיכולות להתרחש דווקא בסמיכות לתחילת נטילה של תכשיר כלשהו.
את יכולה לנסות לקחת טבליות. בכל אופן,  ולאחר מכן הסתיים עם הפסקת הנטילה. כמו שאומרים "הוירוס בא לבקר והלך"

גדי